Jak na stáž?

Často se mi stává, že při vyprávění o stáži se mě lidé vyptávají, co to bylo za stáž, jak jsem k ní přišla a podobně. Proto bych chtěla začít popisem, co taková stáž obnáší a jak se to člověku stane, že se najednou sebere a pracuje v cizině.

Možnosti stáží

O studijních pobytech typu Erasmus ví každý vysokoškolák, ale málokdo už má představu, kdo zprostředkovává pracovní stáže. Já jsem šla na veletrh pobytů v zahraničí, který probíhal v NTK v Dejvicích. Kromě pobytů v rámci jednoho či dvou týdnů jsem narazila na dvě organizace pro dlouhodobé stáže, AIESEC a IAESTE.

První zmíněná vyžaduje placenou registraci, která vůbec neznamená, že dostanete stáž. Pouze máte přístup do databáze a můžete vybírat. Nabídky přichází průběžně během roku a průměrně vybrat pracovní stáž trvá několik měsíců (tuším že tenkrát uváděli 4 - 5 měsíců, přičemž přístup do databáze máte na 6 měsíců, na víc si musíte připlatit). Dále jsem podmínky nezkoumala, protože se mi nechtělo platit za zajíce v pytli, ale je dost možné, že se podmínky od té doby změnily. Pro zájemce více informací naleznete na nastaz.cz

IAESTE nabízí stáže jednou do roka (poté klasicky postpraxe), ale neplatíte dokud neprojdete nominací a pokud nejste akceptováni, poplatek vám bude vrácen (kromě administrativního poplatku celá částka). O IAESTE se rozepíšu více, protože s nimi jsem vyjela už dvakrát. Předtím bych ještě chtěla zmínit pracovní stáže Erasmu, o kterých se moc neví (alespoň na mé škole). Rozdíl je v tom, že u Erasmu si sami stáž musíte najít a zařídit, ale plat dostanete od Erasmu předem. Peníze vám také nemusí pokrýt pobyt, zvláště pokud jedete do země dražší než ČR. Informace o Erasmu najdete na stránkách naep.cz.

IAESTE

IAESTE je mezinárodní organizace působící na některých univerzitách po celém světě. Říkám některých, protože ne všechny české univerzity mají tu možnost, ČVUT naštěstí ano. Kromě stáží organizují například veletrh iKariéra. Na jejich stránkách (iaeste.cz) se můžete zdarma zaregistrovat a vyplnit formulář, podle kterého poznají, o co byste měli zájem. Kromě vašeho zaměření a stupně studia můžete i zadat, které země by se vám líbily a o které zájem nemáte. IAESTE se pak podle toho snaží vybrat stáže.

Jak stáže vybírá? Napřed musí najít co nejvíce různých stáží v ČR pro zahraniční studenty. Jednou za rok se pak zástupci všech zemí sejdou na velkém setkání a vyměňují si navzájem stáže. Ano, kus za kus. Je to náročný proces trvající několik dní, protože každý chce vybrat pro své studenty ty nejlepší a nejzajímavější stáže.

Následně nasypou stáže do databáze, kde jsou nějakou dobu viditelné pro zájemce. Je dobré si všechny stáže v klidu projít a pročíst si podrobnosti, protože občas se mezi nimi nachází takové perly, jako byla stáž v EA Games (pryč během minuty než jsem vyběhla schody do pokoje). U každé stáže je uvedené místo, název firmy, velikost, počet pracovních hodin týdně, náplň práce, koho požadují (zkušenosti, stupeň studia a podobně) a další doplňující informace, jako kdo zajišťuje ubytování, kolik bude stát, kolik stojí náklady na život v zemi a kolik bude student dostávat peněz. Jsou stáže, kde se tyto dvě částky rovnají, ale také takové, kde si trochu i vyděláte, když nebudete moc rozhazovat. Dobré je taky počítat s tím, že první plat se tradičně dostává po měsíci práce, pokud není uvedeno jinak. Tedy je nutné mít finanční prostředky na první měsíc dopředu.

Dobré je také vzít v potaz položku o procentech stržených z platu, většina zemí dává studentům plnou částku, ale v zemích jako Dánsko daním neujdete. Dále je třeba zkontrolovat dobu trvání stáže, jestli opravdu můžete jet v zadaném rozsahu. V neposlední řadě na stáž můžete vyjet i těsně po studiu, ale ne do všech zemí, některé striktně vyžadují status studenta. Výběr vám mohou usnadnit předchozí zkušenosti stážistů, můžete si přečíst o studentech, kteří už na stáž vyjeli, a udělat si obraz o životě ve vybrané zemi.

Když si vyberete stáž, musíte počkat na velký boj. V univerzitním duchu se spustí zápis do stáží pro všechny v určitou dobu a kdo dřív přijde, ten dřív mele. V tomto postupu se různé země rozchází, někde vám vyberou stáž, jinde jsou prioritní přístupy podle studijních výsledků a stupně studia. Na každou stáž může jen jeden člověk a být druhý v pořadí málokdy přinese ovoce.

Před nominací na stáž musí každý projít ještě pohovorem, kde se musí IAESTE ujistit, jestli je uchazeč vhodnou osobou. Pohovor má za úkol ověřit, zdali má zájemce potřebné jazykové schopnosti, potřebné vzdělání (například správné zaměření, určitý počet odchozených semestrů atd.) a také jestli bude pro něj stáž přínosem. To poslední se těžko hodnotí, jde o to aby člověk měl zájem o danou zemi a nadšení pro stáž, poznávání nových lidi a podobně.

Po pohovoru se podepíše smlouva (že zájemce musí na stáž po akceptaci nastoupit, ne že se na to vykašle) a pak nastane zábavné období papírování. Kompletní seznam papírů potřebných najdete na stránkách IAESTE, musíte dát dohromady životopis, motivační dopis, zajít si na studijní pro potvrzení o studiu v angličtině, výpis předmětů, pak mít nějaký certifikát o znalosti jazyka (stačí podpis jakékoliv učitelky jazyka) a cestovní doklad. Celé se to pak pošle na zahraničí IAESTE, která to předá budoucímu zaměstnavateli, ten si to přečte a rozhodne se, jestli vás přijme. Někteří mohou vyžadovat i dodatečný rozhovor přes Skype, bývá to uvedeno v popisu stáže. V celku se není čeho bát, pokud projdete pohovorem, firma by vás měla přijmout (ale výjimky se stávají).

Spolu s nominací se platí ještě poplatek 5 000,-, což sice není málo, ale po skončení vám z toho 1 500,- vrátí, když vyplníte dotazník a pošlete jim pět fotek ze stáže. Tento dotazník slouží pro budoucí stážisty, aby věděli, jestli chtějí jet na podobnou stáž.

Na akceptaci můžete čekat i několik měsíců, mezitím jsem měla možnost jít na akci pro budoucí stážisty, kde jsou lidé, kteří už někam vyjeli, takže se jich můžete ptát a získat lepší představu o vašem novém životě. Pokud si vyberete zemi v Evropě, někteří zabednění ignoranti se na vás budou koukat z vrchu, protože oni jedou do exotických zemí, což je zcela jistě dělá lepšími, než jste vy. Špatně. Každý, kdo jede na stáž, je vlastně hrdinou. Tolik lidí se neodváží opustit rodnou českou kotlinu a vyjít ze své komfortní zóny. Stážisté se nebojí cizích krajů a nechat život za sebou, je jedno jestli letí do Asie, nebo jedou autobusem po Evropě. Už jen jet na stáž je výhra a když s vámi někdo nesouhlasí, věnujte mu vševědoucí pohled a bavte se s někým jiným.

A pak přijde akceptace a hurá na další kolo vyřizování víza, dodatečných dokumentů, shánění dopravních prostředků, balení... Velká cesta a životní zkušenost, kterou vám nikdo nevezme.


Žádné komentáře:

Okomentovat